SQL Server 2008’de, bir database dosyasını eklemek(attach) istediğinizde aşağıdaki gibi hatalar alıyorsanız çözümü çok kolay;

Failed to retrieve data for this request. (Microsoft.SqlServer.Management.Sdk.Sfc)

ADDITIONAL INFORMATION:
An exception occurred while executing a Transact-SQL statement or batch. (Microsoft.SqlServer.ConnectionInfo)
——————————
CREATE FILE encountered operating system error 5(failed to retrieve text for this error. Reason: 15105) while attempting to open or create the physical file  (Microsoft SQL Server, Error: 5123)

ADDITIONAL INFORMATION:An exception occurred while executing a Transact-SQL statement or batch. (Microsoft.SqlServer.ConnectionInfo)

———————————————————————————————————————————————

CREATE FILE encountered operating system error 5(failed to retrieve text for this error. Reason: 15105) while attempting to open or create the physical file (Microsoft SQL Server, Error: 5123)

Öncelikle bu hatayı neden alıyor, bunu anlamak lazım. Bu işlemi yaparken ki database kullanıcısının dosya sistemi üzerinde yetkisi olmadığından dolayı bu hatayı alıyoruz. “sa” bile olsa bağlandığımız kullanıcı bu hatayı alıyor olacağız. Bu işlemi SSMS(SQL Server Management Studio)’ya Windows Auth. ile bağlanıp, aynı attach işlemini yaptığımızda sorunsuz bir şekilde bu işlemi yapabiliyoruz.